Nyitvatartás
7:00 - 18:00
Ólomkatonák gyermekrajzokon - Közel 400 alkotás érkezett
Megjelenés: 2015. 06. 04.
A Szent István Művelődési Házban tartották csütörtökön az „Ólomkatona” nemzetközi rajzpályázat ünnepélyes eredményhirdetését. A Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete által meghirdetett pályázatra közel 400 alkotás érkezett. Arany-, Ezüst- és Bronzceruza díjakkal köszönték meg a gyermekmunkákat és a támogatóknak köszönhetően több különdíjat is kiosztottak.
A díjazottak listáját itt találják!
A gyermekek kedvenc játékai közé tartozó ólomkatonát hívták segítségül idén, hogy vidám, játékos formában közvetítsenek ismereteket egy-egy korszak hadtörténelméről, katonáiról. Az „Ólomkatona” című pályázatra határidőn belül 357 alkotás érkezett be. Közel négyszáz gyermek, sok-sok család és iskolai közösség foglalkozott a nemzet hadtörténelmével. Tekintettel a nagy földrajzi szóródásra két helyszínen szerveztek eredményhirdetést. Május elején Nagyváradon, június 4-én pedig Székesfehérváron adták át a fiatal alkotóknak a díjakat és állították ki a rajzokat.
A Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete által meghirdetett pályázat díjátadóján részt vett Spányi Antal megyés püspök, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Fucsku Sándor vezérőrnagy, az ÖHP parancsnoka és Karsai Béla, a HTBK Székesfehérvári Szervezetének elnöke. Együttműködő partnerként jelen volt a nagyváradi Tanoda Egyesület elnöke, dr. Görög István, a KEMPP ügyvezetője és Takács János, Pákozd polgármestere is.
Gyergyószentmiklósi fiatalok műsorával indult az ünnepség, akik verssel, énekkel és tánccal mutatták meg, hogyan őrzik magyar anyanyelvüket és hagyományaikat. Székesfehérvár polgármestere beszédében elsőként ezért, a Nemzeti Összetartozás Napjához és annak üzenetéhez méltó összeállításért mondott köszönetet. A szervezők és a támogatók elkötelezettsége előtt is tisztelettel adózott dr. Cser-Palkovics András, majd kiemelte: „Nagy felelősségünk van nekünk, anyaországban élőknek. Nekünk természetes, hogy magyar nyelven beszélünk a mindennapokban. Ezeket a hagyományokat a határon túl sokkal nehezebb feladat ápolni, ám ez az igazi tisztelgés az elmúlt évszázadok előtt és kötelesség az elkövetkező évszázadok magyarjai előtt. Ezért nagyon fontos, hogy Székesfehérvár és Nagyvárad, valamint Csíkszereda és Gyergyószentmiklós között olyan szoros kapcsolat alakult ki. A mai nap üzenete kell, hogy áthassa a mindennapokat, az élet minden területén, így a művészetben is.”
A pályázat kiírója a HTBK Székesfehérvári Szervezete, együttműködő partnereik a nagyváradi Tanoda Egyesület, valamint Pro Liberta Partium és a Pákozdi Katonai Emlékpark voltak. Az ólomkatona – mint a pályázat központi szimbóluma – szorosan kötődik a különböző korok hadtörténelmi eseményeihez, kiemelkedő személyiségeihez. A szervezők célja az volt, hogy felkeltsék a fiatalok hadtörténelmi érdeklődését, ráirányítsák a figyelmet nemzetünk történelmére és a honvédelemre, s rajzaikon ez jelenjen meg.
Készültek alkotások Sepsiszentgyörgyön, Gyimesfelsőlokon, Záhonyban, Szentegyházán, Kisvárdán, Örvénden, Lajoskomáromban, Kolozsváron, Sárisápon, Várpalotán, Gyergyószentmiklóson, Kelebián, Makón, Szegeden, Szamosújváron, Alsószentivánon, Nagykanizsán, Kőszegszerdahelyen, Bácsalmáson, Sárkeresztúron, Lövétén, Élesden, Küküllődombón, Csedregen, Tatabányán, Sárbogárdon, Németbányán és Bóly településen. Természetesen a legtöbb rajz a pályázat két központi városából, Székesfehérvárról és Nagyváradról érkezett.
Arany-, Ezüst- és Bronzceruza díjakkal köszönték meg a gyermekmunkákat és a támogatóknak köszönhetően több különdíjat is kiosztottak. Összesen 150 elismerést adtak át a szervezők, Nagyváradon is rengeteg kisdiák részesült ebben.