Nyitvatartás
7:00 - 18:00
Felavatták Klebelsberg Kuno domborművét a II. Rákóczi Általános Iskolában
Megjelenés: 2015. 09. 18.
Az egykori vallás- és közoktatásügyi miniszternek köszönhetően épült fel 1932-ben Orth Ambrus budapesti műépítész tervei alapján, a mai II. Rákóczi Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola épülete, aminek falán 1938-ban, Klebelsberg Kuno tiszteletére helyeztek el domborművet. Ez sajnos a II. világháború során megsemmisült, azonban az iskola falán pénteken délelőtt avatták fel Szakál Antal szobrászművész reprodukcióját, az egykori miniszter domborművét.
A megemlékezésen az iskola diákjai néptánc műsorral, valamint zenei előadásokkal készültek.Nagyszabású ünnepségre gyűltek össze pénteken délelőtt a II. Rákóczi Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola udvarán felnőttek és gyerekek egyaránt, hogy felavassák az intézmény fennállásának 95. évfordulója alkalmából, Klebelsberg Kuno domborművét. Tímár Nicolette, az iskola igazgatója az ünnepség elején elmondta, hogy az egykori vallás- és közoktatásügyi miniszter az iskola jogelődjének felépítésére 400 ezer pengőt folyósított. Az 1932-es beköltözéskor a Székesfehérvári Magyar Királyi Állami Polgári Fiúiskola felvette a miniszter nevét, akinek tiszteletére 1938-ban domborművet avattak, melyet Lux Elek szobrászművész alkotott. A II. világháborúban azonban ez megsemmisült. Szakál Antal művésztanár, szobrász készítette el a dombormű reprodukcióját. Mint azt beszéde végén az intézményvezető hangsúlyozta: „Az iskola nemcsak a tudás vára, hanem olyan küzdőtér, ahol az egy nemzedékhez tartozók lehetőséget kapnak arra, hogy megízleljék az együttélés örömeit, és buktatóit. Lehetőség arra, hogy életre szóló barátokat, és mindig segítőkész iskolatársakat találjanak. Lehetőség arra, hogy megtalálják önmagukat. Nevelőtestületünk legfontosabb feladata ennek a lehetőségnek a maradéktalan biztosítása tanulóifjúságunk számára.”
A dombormű leleplezése előtt Cser-Palkovics András polgármester mondott beszédet. „Ma itt vannak azok az épületek, amelyekre joggal lehetünk büszkék, és itt vannak azok az intézmények, melyek hosszú-hosszú évtizedeken keresztül kötődnek ehhez a városhoz, tanárgenerációkon és diákgenerációkon keresztül, meghatározva ennek a városnak akkori jelenét, aztán jövőjét, a mi múltunkat, jelenünket és hosszú-hosszú évtizedeken keresztül meg fogják határozni a jövőnket is. Ez nem lett volna elképzelhető akkor, ha nincsenek olyan alakjai a magyar történelemnek, a magyar közösségi életnek, közéletnek, mint Klebelsberg Kuno.” Majd beszélt az egykori kultuszminiszter törekvéseiről, és hangsúlyozta, hogy mennyit tett Klebelsberg ezért a városért. Kitért azokra az emberekre, akiknek köszönhetően fény derült arra, hogy ennek az iskolának a falán egykor állt egy Klebelsberg-dombormű, amiről sokáig a város vezetősége sem is tudott. A lelkes Klebelsberg-tisztelők azonban igazolni tudták ezt, és Szakál Antal művésznek köszönhetően ma ismét az épület oldalfalán állhat az egykori dombormű reprodukciója.
Az alkotás leleplezését követően koszorúk elhelyezésére került sor, majd Török Szabolcs, a KLIK Székesfehérvári Tankerület igazgatója beszélt. Elmondta, hogy Székesfehérvár az egyetlen olyan magyar város, ahol most már három köztéri alkotás őrzi az egykori kultuszminiszter emlékét. A Zichy ligetben 2000-ben, a Ciszterci Szent István Gimnázium lépcsőjén 2013-ban adták át a szobrokat, míg a mai napon ez a régi megújult emlékmű is átadásra került. Beszédében megemlítette, hogy Klebelsberg 1926-ban Székesfehérvár díszpolgára is lett. Majd hangsúlyozta, hogy az általa 1930-ban az iskola felépítésére felajánlott 400 ezer pengő, mai árfolyamon mintegy egymilliárd forint lenne, ami igencsak jól jönne akár a városnak, akár az intézményfenntartó központnak felújításra és karbantartásra. Mint fogalmazott ez a köztéri alkotás számunkra azt üzeni, hogy csak akkor lehet jövőnk, hogyha tiszteljük a múltunkat, és erre tanít bennünket Klebelsberg életműve is.
>>A szekesfehervar.hu képgalériájáért kérem,
kattintsanak ide!<<